Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Analiza pomysłu na biznes.

Lista pomysłów na własny biznes to dopiero początek drogi. Kolejnym etapem, który musisz przejść jest ocena pomysłów, która pomoże Ci zdecydować, który pomysł (lub pomysły) będziesz realizować. W tym artykule skupimy się na ocenie popytu i podaży.

Popyt jest to jak wiadomo ilość osób zainteresowanych danym produktem lub usługą. Podaż jest to ilość ofert na rynku - mówiąc najprościej. Podstawą naszego biznesu ma być Internet – dlatego też spróbujemy określić popyt i podaż na podstawie danych, które zdobędziemy w Internecie.

Aby określić szacunkowe wartości popytu i podaży każdego pomysłu, które pozwolą nam następnie ocenić, który z nich ma większy potencjał, musimy troszkę popracować. Zastanów się nad każdym pomysłem. Spróbuj postawić się w sytuacji osoby, która będzie poszukiwała to, co Ty będziesz oferować. Taka osoba w 99% przypadków będzie próbowała znaleźć to co ją interesuje za pomocą wyszukiwarki. Zastanów się jakich słów kluczowych użyłbyś TY, gdybyś poszukiwał takich produktów, usług lub informacji. Zanotuj te słowa. Staraj się używać jak najprostszych wyrażeń, nie dłuższych niż trzy wyrazy. Nie śpiesz się. Zapytaj przyjaciół o to, jakich słów użyliby na Twoim miejscu.

Gdy już masz listę słów i wyrażeń dla każdego pomysłu, czas na zdobycie liczb. Z pomocą przyjdzie nam tutaj Onet. Onet oferuje usługę OnetBoksy, która umożliwia wykupienie reklamy w wynikach wyszukiwania. Przy okazji publikowana jest lista zapytań zadawanych wyszukiwarce Onetu – wraz z ilością zapytań. Lista znajduje się na stronie http://boksy.onet.pl/ranking.html. Wejdź na tą stronę i przejrzyj dokładnie tą listę. Znajdź na niej słowa kluczowe, które wynotowałeś. Zapisz ile osób dziennie szuka danej frazy. Jeśli znajdziesz na tej liście wyrażenia, których nie wynotowałeś, a które odpowiadają Twoim pomysłom, to dodaj je do swojej listy. Gdy wynotujesz już wszystkie wartości to zsumuj je dla każdego pomysłu. Wyniki, które otrzymasz to wartości określające popyt. Nie przejmuj się, jeśli sumy dziennych wyszukiwań będą niewielkie – robimy TYLKO analizę porównawczą, która ma nam powiedzieć, na który pomysł będzie większy popyt, a na który mniejszy.

Na tym etapie możemy już odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: na który pomysł jest większe zapotrzebowanie. Możemy również określić na przykład to, że pomysł A jest dwa razy bardziej popularny wśród internautów niż pomysł B.

Czas na określenie podaży. Tutaj znów z pomocą przyjdzie nam Onet – a konkretnie wyszukiwarka Onetu. Wyszukaj każde słowo kluczowe i każdą frazę, dla której określałeś popyt. Zanotuj ilość wyników zwracanych przez wyszukiwarkę. Podsumuj ilości wyników dla każdego pomysłu. No i tyle.

Na kartce powinieneś mieć listę swoich pomysłów wraz z orientacyjnymi wartościami podaży i popytu. Teraz nadszedł czas na to, abyś się zastanowił nad wynikami Twoich badań i ocenił, który z pomysłów ma największy potencjał. Zasada jest prosta: im większy popyt tym lepiej, im mniejsza podaż tym lepiej. Im więcej osób będzie szukało Twojej witryny tym lepiej – jednocześnie im mniejsza konkurencja, tym większa szansa na sukces. Wnioski z wyników musisz wyciągnąć sam. Być może po analizie dojdziesz do wniosku, że dobrze by było zmodyfikować Twój pomysł, albo połączyć dwa pomysły w jeden (na przykład połączyć projektowanie stron www z usługami hostingowymi). Bądź kreatywny i nie bój się nowych pomysłów – każdy możesz ocenić pod względem popytu i podaży i porównać z poprzednimi. Myśl, działaj i decyduj...

No i na koniec jeszcze jedna informacja, która może się okazać bardzo pomocna przy analizie pomysłów. Niezależnie od oceny popytu i podaży bardzo cenne są opinie innych osób, które obiektywnie wypowiedzą się na temat Twojego pomysłu. Dlatego też postaraj się przedyskutować swoje pomysły ze znajomymi i przyjaciółmi. Jeśli trudno będzie Ci znaleźć kogoś, kto oceni Twój pomysł to przyjrzyj się forum CzasNaEBiznes. Jest to forum, na którym osoby zainteresowane biznesem w Internecie wymieniają opinie, dyskutują nad pomysłami, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Oprócz tego abonenci CzasuNaEBiznes otrzymują dostęp do dużej biblioteki artykułów na tematy związane z e-biznesem. CzasNaEBiznes jest to witryna niewątpliwie bezcenna dla każdego, kto poważnie myśli o zarabianiu w sieci.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów