Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Powody sukcesów i porażek witryny internetowej

Panuje powszechne przekonanie, że strona www jest niezbędna dla każdej firmy. Jednak wiele osób decydujących się na stworzenie witryny własnej firmy, po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że pieniądze wydane na ten cel były inwestycją chybioną. Dlaczego tak jest?

Aby witryna firmy przyniosła korzyści należy sobie uświadomić kilka rzeczy. Przede wszystkim na etapie planowania (czyli jeszcze zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace nad zaprojektowaniem i stworzeniem witryny) należy określić cele jakie stawiamy witrynie. Cele te mogą być różne: budowa wizerunku firmy, dostarczenie kontrahentom bieżących informacji, pomoc w zdobywaniu nowych klientów, sprzedaż produktów, przyjmowanie zamówień itd… Należy określić cele witryny bardzo precyzyjnie – choć nie trzeba się ograniczać do jednego celu. Każdy powinien się nad tym zastanowić indywidualnie i położyć nacisk na te elementy, na których mu szczególnie zależy.

Drugą ważną rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest to, że precyzyjne określenie celów jakie ma spełniać witryna ma wpływ na to, jakie technologie i rozwiązania zostaną zastosowane podczas projektowania witryny. Jeśli powiemy projektantowi, że witryna ma być w kolorze niebieskim z żółtymi dodatkami i że nagłówek ma być zrobiony we flashu oraz, że na witrynie ma się znajdować cennik, kilka słów o firmie i dane adresowe to nie spodziewajmy się cudów. Otrzymamy w efekcie niebieską witrynę zawierającą to co chcieliśmy – i nic więcej. Czy nie lepiej będzie określić cele jakie ma spełniać nasza witryna i podyskutować z projektantem o tym, jakimi środkami można nasze cele osiągnąć? Myślę, że na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam.

Trzecia bardzo ważna kwestia dotyczy promocji naszej witryny. Nie oszukujmy się. Samo zaprojektowanie, wykonanie i zamieszczenie witryny w sieci nie wystarczy – witrynę trzeba wypromować. Należy pamiętać o tym, że samo zgłoszenie witryny do wyszukiwarek nie wystarczy. Sposobów promocji witryny jest wiele i należy się nad nimi zastanowić już na etapie projektowania. Dzięki temu osoba, która będzie taką witrynę projektowała i wykonywała może uwzględnić przyszłe sposoby promocji podczas tworzenia witryny – chociażby dobrze przygotować witrynę pod kątem wyszukiwarek (jeśli ten rodzaj promocji będzie dla nas szczególnie ważny).

Wymienione powyżej kwestie są czynnikami wpływającymi na to, czy dana witryna spełni pokładane w niej oczekiwania. Zaniedbanie choćby jednego z tego etapów zazwyczaj skutkuje tym, że zamiast oczekiwanych korzyści spotka nas rozczarowanie. Jeśli nie określimy oczekiwań w stosunku do naszej witryny to nie będziemy mieli możliwości kontroli czy witryna spełnia swoje cele, jeśli określimy cele a nie uwzględnimy ich przy projektowaniu to również nie możemy się spodziewać, że cele zostaną osiągnięte. Ostatni etap – czyli promocja jest nie mniej ważny niż pozostałe, bo cóż z tego, że powstanie witryna świetnie przystosowana do realizacji założonych celów jeśli nikt jej nie będzie oglądał?

Błędem najczęściej powielanym przez osoby, które zdecydowały się na stworzenie witryny własnej firmy, jest pominięcie promocji witryny albo potraktowanie tego zadania bardzo powierzchownie. Nieco rzadziej (choć również bardzo często) pomija się etap pierwszy – czyli określenie celów, jakie ma spełniać witryna. W efekcie powstaje mnóstwo witryn, które raczej odstraszają niż zachęcają do czegokolwiek te nieliczne osoby, które na nie trafią.

Nie zapominajmy, że Internet jest narzędziem, które ma bardzo duży potencjał. Żeby jednak ten potencjał wykorzystać w pełni, należy działać rozważnie i w sposób przemyślany.

Niniejszy artykuł na pewno nie wyczerpuje tematu powodów sukcesów i porażek witryny internetowej. Wiedza w tej kwestii jest bardzo obszerna a w tym artykule wskazuję jedynie trzy podstawowe aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli interesuje Cię ten temat to poszukaj wiedzy w Internecie. Ze swojej strony mogę polecić serwis "Czas Na E-Biznes". Użytkownicy tego serwisu otrzymują dostęp do ogromnej bazy wiedzy na temat wykorzystania Internetu w biznesie. Zajrzyj i przekonaj się sam.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów