Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Witryna z szablonu czy projekt autorski?

Witryna generalnie składa się z tego co widać: czyli formy i treści oraz z tego czego nie widać – czyli mechanizmów skryptowych, bazodanowych i innych, które odpowiadają za działanie witryny. Zostawmy kwestie związane z treścią oraz sprawy niewidoczne a skupmy się na formie – czyli na tym, co widać. Musimy mieć świadomość tego, że internauta szuka treści. W związku z tym, forma witryny powinna być podporządkowana prezentacji treści – czyli treść powinna być prezentowana na witrynie w sposób przejrzysty a struktura nawigacyjna powinna być tak zaprojektowana aby dotarcie do poszukiwanych treści na twojej witrynie było jak najprostsze.

Pomimo tego, że treść jest ważniejsza od formy, nie należy zaniedbywać strony wizualnej witryny. Nie ma nic gorszego niż „witryna – diabełek” strasząca animowanymi elementami i tryskająca całkowicie zbędnymi „bajerkami”. Internet jest medium demokratycznym i twoja witryna wcale nie musi być gorsza niż witryna wielkiej międzynarodowej korporacji. Aby twoja witryna dobrze się prezentowała musi zostać profesjonalnie zaprojektowana. Tutaj pojawiają się dwie możliwości: albo projektant i witryna na zamówienie – albo gotowy projekt i drobne poprawki.

Gdy zlecamy zaprojektowanie witryny projektantowi to musi on skupić się nad kilkoma problemami. Musi - między innymi - opracować formę graficzną oraz zaprojektować nawigację. Gdy uświadomimy sobie, że w trakcie projektowania projektant musi uwzględnić Twoje wymagania i że musi poświęcić trochę czasu na konsultacje z Tobą, to łatwo sobie będzie wyobrazić, że jego zadanie wymaga sporo czasu i pracy. Co za tym idzie można się spodziewać, że trzeba będzie słono zapłacić. No i wiadomo, że do samego końca nie będziemy wiedzieli jak właściwie będzie wyglądać nasza witryna. Krótko mówiąc takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które chcą poświęcić swojej witrynie dużo uwagi, czasu i pieniędzy.

W sytuacji gdy decydujemy się na witrynę z szablonu oszczędzamy - i czas i pieniądze (i niejednokrotnie nerwy). Przede wszystkim witrynę mamy od razu zaprojektowaną – wiemy jak będzie wyglądać. Po drugie – mamy pewien zarys nawigacji. Dzięki temu, że projekt mamy gotowy, praca projektanta (czy w tym przypadku raczej: wykonawcy) witryny zostanie bardzo ograniczona i sprowadzona do prac czysto „rzemieślniczych”. Co za tym idzie – możemy się spodziewać znacznego obniżenia kosztów. Będą potrzebne oczywiście pewne poprawki – trzeba będzie pewnie dopasować napisy na butonach albo inne elementy tekstowe lub graficzne – ale będą to zmiany raczej drobne i dokonanie ich nie powinno sprawiać problemów osobie, która zajmuje się wykonywaniem witryn. Nie ma się co okłamywać: w przypadku gdy decydujemy się na witrynę z szablonu możemy mieć w bardzo krótkim czasie gotową witrynę dostosowaną do naszych potrzeb i wypełnioną treścią.

Jeśli boicie się o to, że zostaniecie posądzeni o brak oryginalności wykonując witrynę z szablonu to pamiętajcie o tym, że wasza witryna i tak będzie oryginalna – bo będzie prezentować wasze, oryginalne treści. Poza tym powiedzieliśmy sobie wcześniej, że internauci szukają treści – forma ma znaczenie raczej drugorzędne (no chyba, że jest niechlujna i odstraszająca).

Szablony dostępne na rynku możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to profesjonalne szablony komercyjne. Najczęściej są sprzedawane w formie projektu graficznego, który trzeba dostosować do własnych potrzeb, a następnie wykonać z niego witrynę – czyli „pociąć” grafikę i stworzyć kod html dostosowany do konkretnych potrzeb. Aby z takiego szablonu wykonać witrynę trzeba mieć trochę wiedzy, umiejętności i praktyki (oraz posiadać odpowiednie oprogramowanie np. Adobe Photoshop). Może się okazać, że nie będziesz w stanie sam wykonać witryny z takiego szablonu i trzeba będzie zatrudnić kogoś kto się tym zajmie. Druga grupa szablonów to szablony „półprofesjonalne” tworzone tak, aby łatwo je było dostosować do własnych potrzeb osobie, która nie posiada ani profesjonalnego oprogramowania ani dużej praktyki. Rozpowszechniane są w postaci gotowej, pojedynczej strony html wypełnionej przykładową treścią. Do ich dostosowania wystarczy najprostszy edytor html a w skrajnym przypadku nawet Notatnik z Windows-ów.

Szablony z grupy pierwszej są droższe i bardziej skomplikowane w obróbce, szablony z grupy drugiej są mniej złożone i łatwiejsze w dostosowaniu – są również dużo tańsze. To, na jaki szablon się zdecydujesz zależy wyłącznie od ciebie.

Profesjonalne szablony PSD znajdziesz na naszej stronie Centrum Szablonów, tańsze i łatwiejsze w obróbce szablony znajdziesz na naszej witrynie - w kategorii "szablony HTML".

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów