Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Witryny statyczne i witryny dynamiczne

Aby stworzyć prostą witrynę Internetową nie trzeba być ekspertem. Oparte na zwykłym HTML-u strony może stworzyć praktycznie każdy i nie jest do tego potrzebna znajomość HTML-a. Dostępne są edytory działające w trybie graficznym, w których wszystkie elementy strony komponujemy za pomocą myszki. Dobrym przykładem jest tutaj Microsoft Front Page – gdzie tworzenie strony odbywa się podobnie jak w zwykłym edytorze tekstu. Czy jednak strony statyczne oparte na HTML-u wystarczą do stworzenia witryny, która będzie dobrym narzędziem w Twoim e-biznesie? Jeśli będzie to stosunkowo nieskomplikowana i niezbyt rozbudowana witryna to tak. Łatwo sobie wyobrazić witrynę, na której właściciel prezentuje swoje produkty lub usługi oraz umożliwia złożenie zamówienia przy użyciu poczty elektronicznej. Aby stworzyć taką witrynę wystarczy prosty HTML a co za tym idzie stworzyć ją może każdy.

Budowanie witryny w oparciu tylko o HTML ma jednak swoje wady. Przede wszystkim wszelkie zmiany na stronie, aktualizacje wiążą się z tym, że trzeba je zrobić ręcznie. Jakakolwiek zmiana w menu powoduje, że trzeba to menu zmienić ręcznie w każdym pliku htm. Niemożliwe jest jakiekolwiek generowanie treści dynamicznie. Znacznie utrudniona jest interakcja witryny z użytkownikiem. Wszelkie rozwiązania związane z obsługą danych dostarczanych przez witryny zewnętrzne (np. kwestie związane niektórymi sposobami płatności online) są niemożliwe do zrealizowania.

Inaczej sprawa wygląda gdy zbudujemy witrynę w oparciu o mechanizmy skryptowe (np. PHP) połączone z obsługą baz danych. Taka witryna może mieć o wiele większe możliwości. Po pierwsze możliwe jest takie zbudowanie witryny aby jej fragmenty (albo całość) generowana była w oparciu o jedno źródło danych (na przykład o bazę danych). Po drugie interakcja z użytkownikiem jest znacznie ułatwiona a co za tym idzie treść witryny może się w pewnym stopniu dopasowywać do użytkownika. Możliwe jest przechowywanie informacji przekazywanych przez użytkownika (poprzez zapis do bazy danych). Bardzo łatwo można zrealizować na takiej witrynie płatności online.

Niewątpliwie witryny dynamiczne są trudniejsze w realizacji niż witryny statyczne. Tutaj nie wystarczy FrontPage czy wręcz Word aby stworzyć witrynę. Potrzebna jest wiedza z zakresu programowania i obsługi baz danych oraz oczywiście znajomość HTML-a. Nie każdy więc może się pokusić o zbudowanie witryny dynamicznej. Z drugiej jednak strony rezygnacja z witryny opartej na skryptach (lub wykorzystującej skrypty) odbierze Wam większość możliwości i atutów w budowaniu Waszego biznesu.

Wybór pomiędzy witryną statyczną a dynamiczną należy do Was. Pamiętajcie jednak o tym, żeby dopasowywać rozwiązania techniczne do potrzeb Waszego biznesu a nie odwrotnie, bo tylko wtedy Wasze pomysły mają szansę na to, żeby odnieść sukces.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów