Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Treść na witrynie to podstawa

Zastanówmy się nad oczekiwaniami użytkownika, który odwiedza naszą witrynę. Co powoduje, że ludzie w ogóle odwiedzają witrynę? Odpowiedź jest prosta: każdy internauta poszukuje jakiejś treści i to powoduje, że odwiedza kolejne witryny. Treści mogą być różne: bieżące informacje, wiedza na konkretny temat, obrazki i tak dalej i tak dalej. Generalnie treść to wszystko co witryna oferuje odwiedzającej ją osobie. Jeśli użytkownik trafi na witrynę, która dostarczy mu treści, których szuka to spędza na niej trochę czasu. Jeśli zaś witryna nie do końca spełnia jego oczekiwania to znika w poszukiwaniu innej witryny.

W tym co napisałem powyżej nie ma niby nic odkrywczego ale warto się nad tym zastanowić, bo jest to klucz do sukcesu witryny. Witryna spełni swoje zadania tylko wtedy, gdy zaspokoi potrzeby użytkowników – czyli wtedy gdy dostarczy im oczekiwanych treści.

Posłużmy się przykładem witryny, która będzie oferowała przepisy kulinarne. Jeśli tych przepisów będzie niewiele to są małe szanse na to, że użytkownik znajdzie taki, który będzie mu odpowiadał i odejdzie w siną dal. Jeśli przepisów będzie dużo, jeśli będą logicznie pogrupowane i zaprezentowane to mamy dużo większe szanse na zatrzymanie użytkownika na naszych stronach. W efekcie mamy większe szanse na to, że użytkownik zainteresuje się reklamami na naszych stronach albo skusi się na przykład na zakup oferowanej przez nas elektronicznej książki kucharskiej.

Podobne rozumowanie można przeprowadzić w stosunku do niemal każdej witryny. Jeśli użytkownik będzie miał mały wybór w sklepie internetowym z bielizną to szybko poszuka innego sklepu, jeśli będzie miał problem ze znalezieniem interesującej książki w internetowej księgarni to zniknie w poszukiwaniu innej i tak dalej. Podobnie będzie pewnie w sytuacji, gdy użytkownik wejdzie na stronę producenta dajmy na to ceramiki łazienkowej i nie będzie mógł znaleźć informacji o tym jak i gdzie może takową nabyć.

Wnioski z powyższych przemyśleń są następujące: każda witryna powinna dostarczyć użytkownikowi na tyle dużo interesujących go treści na ile jest to możliwe. Informacje prezentowane na witrynie powinny być aktualne. W miarę możliwości należy poszerzać ilość treści oferowanych użytkownikowi. Witryna powinna być zaprojektowana tak, aby użytkownikowi łatwo było dotrzeć do interesującej go treści.

Treść to podstawa i nie należy o tym zapominać. Weźcie sobie do serca przemyślenia zawarte w tym artykule i pamiętajcie o nich podczas projektowania Waszej witryny.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów