Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Koszty stworzenia witryny internetowej

Aby witryna zaczęła przynosić korzyści musi przede wszystkim zostać stworzona – a to wiąże się z pewnymi kosztami. Koszty te wiążą się z wykupieniem pakietu hostingowego, zaprojektowaniem i wykonaniem witryny oraz z promocją.

Nie można w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie: „ile kosztuje stworzenie i utrzymanie witryny?”. Koszt stworzenia witryny zależy od tego ile za projekt i wykonanie zażyczy sobie projektant. Koszt utrzymania witryny na serwerze jest bardzo różny i zależy od dostawcy usług i parametrów konta. Koszt reklamy – hmm… tutaj raczej nie ma górnej granicy.

Jak widać temat nie jest prosty, jednak mimo wszystko są szanse na to, żeby nie wydać pieniędzy ponad miarę i nie przepłacić.

Problem pierwszy to projekt i wykonanie witryny. Jak wycenić pracę projektanta? Przede wszystkim w czasie rozmów na temat zlecenia postaraj się określić ile czasu zajmie wykonanie takiej witryny. Znając czas i cenę jakiej zażądał wykonawca, można sobie łatwo określić ile zapłacisz za godzinę pracy. Jeśli stawka ta wyda Ci się zbyt wysoka to próbuj negocjować. Pamiętaj o tym, żeby dostarczyć wykonawcy materiały (teksty, zdjęcia itp.) w formie elektronicznej – będziesz miał argument ku temu aby nieco obniżyć cenę. Prace nad wykonaniem witryny to generalnie dwa etapy: wykonanie projektu i wykonanie witryny na podstawie projektu. Znaczną część czasu pochłania wykonanie projektu – więc możesz obniżyć (nawet znacznie) koszty wykonania witryny kupując projekt na wolnym rynku (np. www.webhandel.pl) i zlecając jedynie wykonanie z niego witryny.

Kolejne koszty jakie poniesiesz to koszt utrzymania konta internetowego oraz własnej domeny. Koszty te będziesz ponosić niestety co roku – pociechą jest to, że są to koszty stosunkowo niewielkie. Komercyjne konto wyposażone w najpotrzebniejsze funkcje kosztuje od około 100 PLN netto / rok. Do tego trzeba doliczyć koszt utrzymania własnej domeny – koszt roczny dla domeny typu *.com to poniżej 30 PLN netto / rok. W kolejnym artykule - Niezbędne adresy - czyli z jakich usług skorzystać, żeby nie przepłacić podajemy adresy sprawdzonych przez nas firm hostingowych, świadczących niedrogie usługi na wysokim poziomie - więcej informacji szukaj właśnie tam.

Kosztów reklamy i promocji witryny nie sposób oszacować. Jest to przysłowiowa beczka bez dna. Można jednak reklamować swoją witrynę skutecznie za niewielkie pieniądze (lub całkiem za darmo) kładąc nacisk na promocję w wyszukiwarkach. Jest to sposób tani i efektywny ale ma swoje minusy. Największym z nich jest to, że aby osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarkach potrzeba czasu – nawet kilku miesięcy. Innym niedrogim rozwiązaniem jest reklamowanie się w wynikach wyszukiwania na przykład w wyszukiwarce Google. Można też próbować innych rozwiązań typu Onet Boksy. Niewątpliwie najdroższym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji reklamowej. Jak widać możliwości jest sporo i każdy w zależności od zawartości portfela może wybrać coś dla siebie. Można znacznie obniżyć koszty promocji oraz zwiększyć skuteczność własnej witryny, stosując sprawdzone w praktyce metody oraz techniki. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Niezbędne adresy - czyli z jakich usług skorzystać, żeby nie przepłacić

Należy pamiętać o tym, że każdą decyzję trzeba dokładnie przemyśleć bo bardzo łatwo jest przepłacić. Nie zapominaj, że efekty nie są proporcjonalne do poniesionych kosztów – efekty są proporcjonalne do pieniędzy wydanych na konkretne, dobrze przemyślane wydatki.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów