Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Drużyna pierścienia – czyli zespół do zadań specjalnych

Zbudowanie solidnego biznesu w sieci wymaga pewnych szczególnych umiejętności. W tym artykule zastanowimy się nad tym, z jakimi problemami będziemy się zmagać podczas tworzenia zaplecza technicznego naszego biznesu i jak te problemy można rozwiązać oraz jakich umiejętności będziemy potrzebować.

Na pewno potrzebna będzie nam choćby powierzchowna wiedza na temat serwerów i kont internetowych. Czytając jeden z poprzednich artykułów dowiesz się nieco o elementach konta internetowego. Ta wiedza pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze usługodawcy. Jeśli uznasz, że wiesz zbyt mało aby podjąć świadomą decyzję to musisz poszukać dodatkowych informacji lub poprosić kogoś o pomoc. Sam proces zakładania konta oraz jego konfiguracji nie jest zbyt skomplikowany – ale jeśli nie masz zacięcia w tym kierunku to możesz mieć pewne problemy.

Zakładam, że przed wyborem konta zrobiłeś analizę twojego biznesu i wiesz jakie środki techniczne będą Ci potrzebne do skonstruowania witryny. Budowę witryny możemy podzielić na dwa etapy: projekt oraz wykonanie. Z projektem nie powinno być problemu – jeśli nie potrafisz zaprojektować witryny to możesz skorzystać z szablonów dostępnych w sieci za niewielkie pieniądze – z wykonaniem sprawa może być bardziej skomplikowana. Podczas wykonywania witryny mogą być Ci potrzebne następujące umiejętności (zależy od tego jak twoja witryna ma być zbudowana) : znajomość HTML, znajomość PHP, umiejętność obsługi baz danych, umiejętność obróbki grafiki.

Jak widać nie wystarczy dobry pomysł i zapał do pracy. Do stworzenia witryny potrzebna jest również wiedza i umiejętności z zakresu technologii internetowych. Jak wybrnąć z tego problemu? Rozwiązań jest kilka. Po pierwsze możesz zrobić wszystko samodzielnie. Miej jednak świadomość tego, że jeśli nie znasz się na kwestiach technicznych wymienionych wcześniej, nie znasz PHP czy HTML to zdobycie wiedzy z tego zakresu będzie żmudne i czasochłonne. Po drugie możesz zlecić wszystkie prace zawodowcom (czyli albo projektantowi albo firmie), jednak wadą tego rozwiązania są koszty (często niemałe). Trzecim rozwiązaniem (w mojej ocenie najlepszym) jest poszukanie osoby, która zajmie się techniczną stroną przedsięwzięcia – czyli osoby, która stworzy z Tobą zespół (stąd tytuł artykułu). Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim udział osoby, która potrafi rozwiązywać problemy techniczne pozwala na dowolne modyfikacje witryny, dowolne jej rozbudowywanie, przerabianie, dostosowywanie do zmieniających się realiów. Niewątpliwą zaletą jest również to, że będziesz mógł się skupić na tym co potrafisz najlepiej – czyli na tematyce Twojej witryny a co za tym idzie nie będziesz marnować energii na sprawy techniczne skupiając się na treści. Kolejną zaletą jest to, że osoba znająca zagadnienia związane z techniczną stroną witryn często okazuje się kopalnią pomysłów, które mogą uatrakcyjnić Twoją witrynę. Jak widać zalet takiej współpracy jest wiele choć niewątpliwą wadą jest to, że trzeba się będzie podzielić zyskami – choć w ogólnym bilansie taka współpraca może przynieść o wiele bardziej satysfakcjonujące efekty niż działanie w pojedynkę.

Cóż tu dużo mówić – od technologii nie ma ucieczki i czy chcesz czy nie to prowadzenie biznesu w sieci wiąże się nierozerwalnie z koniecznością rozwiązywania problemów natury technicznej. Czy będziesz to robić samodzielnie czy w zespole – to zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że w jedności siła a co dwie głowy to nie jedna.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów