Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Jak założyć bloga?

Czym tak naprawdę jest blog? Z pojęciem tym spotkał się chyba każdy internauta. Co więcej, chyba każdy użytkownik Internetu odwiedził kiedyś stronę będącą blogiem. Blog bowiem jest specyficzną stroną internetową, która z założenia miała być pamiętnikiem, dziennikiem w wersji elektronicznej (blog - ang. web log - dziennik sieciowy).

Klasyczny blog zawiera uporządkowane chronologicznie wpisy, strony statyczne z informacjami stałymi np. „o mnie” oraz linki zewnętrzne. Wpisy składają się z nagłówka oraz treści, czytelnicy bloga mogą je komentować.

Ostatnimi czasy blogi to już nie tylko internetowe pamiętniki. Często stają się profesjonalnymi serwisami na konkretny temat, które generują duży ruch i umożliwiają ich autorom spory zarobek. Nierzadko zawierają galerie zdjęć, rysunki i wykresy a nawet nagrania (audio i wideo).

Jeśli podejmujemy decyzję o utworzeniu własnego bloga musimy uświadomić sobie kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze należy upewnić sie, że dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, prowadzenie własnego bloga jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Będziemy musieli regularnie dodawać wpisy, śledzić komentarze itp. Nalezy rozważyć, czy wystarczy nam zapału aby regularnie uzupełniac treści na blogu.

Po drugie należy zdecydować się jakiemu celowi nasz blog ma służyć. Blog nie może być o niczym, należy wybrać interesujący temat, aby przyciągnąć czytelników. Konkurencja jest przecież spora. Profesjonalny blog tematyczny powinien być poświęcony jakiemuś konkretnemu tematowi, celem założenia bloga może być zarabianie pieniędzy.

Po trzecie należy zdecydować, czy chcemy przeznaczyć pewne nakłady finansowe na założenie i utrzymanie bloga. W przypadku profesjonalnych blogów, które mają przynosić dochody, może okazać się to konieczne.

Po dokładnym przeanalizowaniu tych trzech aspektów nadchodzi czas na założenie bloga. Do wyboru mamy jedną z dwóch opcji:

1)Wybranie darmowego serwisu blogowego

Jest to najszybszy i najprostszy sposób na założenie bloga. Nie wymaga żadnych wydatków, proces założenia bloga sprowadza się do wypełnienia formularza oraz postępowania zgodnie z instrukcją. Nie otrzymujemy własnej domeny, a jedynie subdomenę, często wyświetlane są reklamy dostawcy usługi. Jest to dobry sposób na założenie bloga „na próbę”, w celu wstępnego zapoznania się z możliwościami tego typu serwisów. Na pewno odradzamy ten sposób osobom, które marzą o profesjonalnym blogu, przynoszącym określone dochody.
Oto kilka serwisów blogowych: blog.onet.pl, www.blox.pl, pl.wordpress.com, blogger.com

2)Zakup własnej domeny i miejsca na serwerze oraz instalacja wybranego skryptu na własnym serwerze.

W tym przypadku sam proces wykupienia domeny i miejsca na serwerze nie różni się od sytuacji, gdy chcemy założyć własną stronę WWW. Polecamy lekturę pozostałych naszych artykułów np. Wybieramy hosting lub Elementy serwera WWW. Pomogą one wybrać dobrego dostawcę usług oraz wskażą, czym kierować się wybierając firmę hostingową.

Gdy posiadamy juz własny serwer oraz zarejestrowaliśmy domenę, czas wybrać i zainstalować na serwerze system blogowy, czyli system zarzadzania treścią na blogu. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej polecanym jest WordPress. Można go pobrać ze strony pl.wordpress.org - ściągamy pliki, wgrywamy na serwer, tworzymy bazę danych. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją na stronie Wordpress’a.
Niektóre serwisy hostingowe oferują Wordpress’a w pakiecie narzędzi udostępnionych webmasterom, wystarczy więc wtedy tylko go zainstalować.

Wygląd naszego bloga możemy dowolnie modyfikować. Po zainstalowaniu systemu blogowego otrzymamy wygląd standardowy. W sieci znajdują się darmowe szablony dla Wordpressa, które łatwo zainstalować, a potem zmieniać wedle własnych potrzeb i upodobań.

I to właściwie wszystko. Nadszedł czas aby cieszyć się własnym profesjonalnym blogiem. No i przede wszystkim czas na ciężką pracę aby blog spełnił nasze oczekiwania!

© 2011 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów