Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Elementy serwera www

Serwer www to nie tylko miejsce na stronę i skrzynka poczty elektronicznej. Obecnie komercyjne konto internetowe (serwer) ma różne możliwości, które mogą się okazać bardzo przydatne dla twojej witryny – o ile zostaną umiejętnie wykorzystane. Lista opcji serwerów jest zazwyczaj długa ale nie każdy wie co oznaczają kolejne pozycje. Aby wyjaśnić wam co oznaczają konkretne sformułowania w ofercie hostingowej posłużę się przykładową ofertą serwisu www.superhost.pl.

Powierzchnia dyskowa – jest to ilość miejsca jakie możesz wykorzystać dla własnych potrzeb. Zazwyczaj jest to łączna ilość miejsca na twoje strony, pocztę i bazy danych.

Dowolny podział powierzchni na www pocztę i bazy danych – oznacza to, że nie jest określona ilość miejsca, przeznaczona na wymienione elementy – oczywiście w granicach limitu powierzchni dyskowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo pozwala ci dostosować konto do własnych potrzeb. Czasem potrzebne są duże skrzynki pocztowe i niewiele miejsca na www a czasem potrzeba więcej miejsca na bazę danych. Każdy ma inne potrzeby a możliwość dowolnego podziału powierzchni daje ci wolną rękę.

Nielimitowana ilość domen ze wskazaniem na katalogi - jest to rozwiązanie bardzo pomocne w sytuacji gdy korzystasz z wielu domen (adresów). W takiej sytuacji możesz uruchomić więcej niż jedną witrynę w obrębie jednego konta (serwera). Jeśli limity powierzchni i transferu nie będą tutaj przeszkodą to aby uruchomić kolejne witryny nie musisz wykupywać kolejnego konta. Brak limitów ilości domen skutkuje również zazwyczaj tym, że masz możliwość dowolnego tworzenia własnych subdomen i korzystania z nich tak jak z każdego innego adresu.

Nielimitowana ilość kont e-mail - Kolejna świetna opcja, która pozwala ci na założenie dowolnej ilości skrzynek pocztowych w obrębie twojego konta. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że jest to rozwiązanie bardzo dobre. Nie musisz dokonywać dodatkowych opłat jeśli chcesz założyć dodatkowe konta pocztowe.

Nielimitowana ilość kont aliasów pocztowych. Alias pocztowy to inaczej adres (nie pomyl tego z kontem / skrzynką). Załóżmy, że zakładasz sobie jedno konto o adresie szef@twojafirma.pl. Możesz sobie założyć alias np. biuro@twojafirma.pl ze wskazaniem na konto szef@twojafirma.pl i wtedy każda poczta wysłana na jeden albo drugi adres będzie trafiała do tej samej skrzynki pocztowej (szef@twojafirma.pl). Dzięki temu możesz posługiwać się kilkoma adresami, które fizycznie będą tą samą skrzynką pocztową.

Funkcja catch-all dla dowolnego konta. Catch-all to inaczej „złap wszystko”. Jest to możliwość zdefiniowania, na jakie konto zostanie przesłana poczta, gdy zostanie wysłana na adres w twojej domenie, którego nie ma. Załóżmy, że ustawisz sobie funkcję catch-all dla konta szef@twojafirma.pl . W sytuacji gdy ktoś wyśle pocztę na adres jankowalski@twojafirma.pl to okaże się, że takiego adresu nie ma i poczta zostanie automatycznie przesłana na adres szef@twojafirma.pl. Podczas wysyłania wiadomości czasem zdarza się, że popełniamy błąd wpisując adres odbiorcy. Funkcja catch-all eliminuje część takich pomyłek i powoduje, że poczta wysłana na nieistniejący adres na twoim serwerze dociera do ciebie.

Autoresponder – automatyczna wiadomość zwrotna. Autoresponder to świetne narzędzie, które często jest niedoceniane. Jest to „mechanizm”, który automatycznie wysyła odpowiedź na pocztę przesłaną na wskazany adres. Treść wiadomości ustalasz sam. Załóżmy, że masz adres, na który twoi klienci przesyłają np. prośbę o katalog albo zapytanie. Możesz tak ustawić autoresponder aby w momencie gdy taka poczta dociera do twojego serwera klient otrzymał automatycznie podziękowanie za maila itd.

Bazy danych MySQL / PostgreSQL. Bazy danych to coś bez czego coraz trudniej się obyć. Służą do przechowywania informacji. W połączeniu ze skryptami (np. PHP) są potężnym narzędziem, dzięki któremu twoja witryna może być generowana automatycznie.

System antywirusowy i antyspamowy. Obecnie zmorą jest spam – czyli niechciana poczta, którą często rozsyłane są również wirusy. Skuteczny system antyspamowy i antywirusowy zabezpieczy twoje skrzynki pocztowe przed jednym i przed drugim.

Przyjazny panel administracji CPanel. Panel administracyjny jest nieodzownym elementem konta www. Dzięki niemu możesz przy użyciu przeglądarki www skonfigurować wszystkie elementy swojego serwera. Korzystałem z oprogramowania CPanel i mogę powiedzieć, że jest to oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze nawet dla osoby, która nie ma zbyt wielu doświadczeń.

Dostęp do poczty przez www. Dostęp do poczty przez www jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala ci obsługiwać twoje konta pocztowe przy użyciu przeglądarki praktycznie z każdego komputera, który ma dostęp do internetu.

Dostęp przez SSL na pocztę. SSL to oprogramowanie szyfrujące, które pozwala na bezpieczną komunikację pomiędzy przeglądarką a serwerem – nieodzowne jeśli korzystasz z poczty za pomocą przeglądarki.

Statystyki odwiedzalności. Statystyki odwiedzin twojej witryny – odrębne dla każdego zdefiniowanego adresu. Z doświadczenia wiem, że statystyki oferowane przez www.superhost.pl to ogromna ilość pożytecznych informacji o użytkownikach odwiedzających twoją witrynę. Informacje te są podane w jasny i przejrzysty sposób.

Zadania CRON. CRON jest to specjalny program, który uruchamia inne programy według zadanego harmonogramu. W praktyce można go wykorzystać np. do uruchamiania skryptu, który rozsyła raporty (np. co tydzień albo w innych zadanych terminach).

FrontPage Server Extensions. Jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia stron www jest Microsoft FrontPage. Program ten umożliwia bezpośrednie umieszczanie na serwerze stworzonych w nim stron. Aby jednak było to możliwe, na serwerze musi być zainstalowane FrontPage Server Extensions.

Możliwość ściągnięcia logu z serwera. Log to inaczej zapis zdarzeń. Opcja ta może być przydatna w sytuacji, gdy trzeba będzie przeanalizować błędy generowane przez serwer (lub przez witrynę).

Katalogi zabezpieczone hasłem. Możliwość zabezpieczania katalogów hasłem jest bardzo przydatna, gdy chcemy ograniczyć dostęp do pewnych plików znajdujących się na publicznie dostępnym serwerze www. Przykładem może być tutaj katalog, w którym będzie znajdować się oprogramowanie typu CMS (Content Management System) albo katalog, w którym będziemy publikować informacje tylko dla klientów.

Przekierowania stron. Często zdarza się tak, że chcemy aby osoba, która wchodzi na jakąś stronę została automatycznie skierowana na inną. W takich sytuacjach możliwość definiowania takich przekierowań jest nieodzowna.

Własne strony błędów. Błędy serwerów www są czymś przed czym nie sposób uciec. Wszyscy spotkali się chociażby z błędem 404 – Page Not Found. Możliwość definiowania własnych stron błędów pozwala nam na określanie zachowania serwera w przypadku wystąpienia błędu.

Dostęp przez FTP do serwera 24h/dobę. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nie mamy dostępu do serwera poprzez FTP. Jest to element jak najbardziej konieczny i trudno sobie wyobrazić konto, które nie ma dostępu przez FTP.

Autoryzacja SMTP. SMTP to inaczej poczta wychodząca / wysyłana. Jeśli nie ma autoryzacji SMTP to każdy może wysłać pocztę z konta użytkownika (czyli podszyć się pod ciebie). Autoryzacja SMTP skutecznie blokuje taką możliwość osobom nieuprawnionym.

PHP. PHP to jeden z najpopularniejszych języków skryptowych, służących do dynamicznego generowania stron www oraz obsługi baz danych. Jest to nieodzowny element profesjonalnego konta www.

Server Side Includes (SSI). SSI jest to technologia używana do automatycznego generowania stron.

Możliwość instalacji własnych skryptów CGI. CGI to technologia wymiany informacji pomiędzy serwerem a przeglądarką. Umożliwia uruchamianie np. skryptów napisanych w języku PERL albo skompilowanych programów w języku C itp.

Utrzymanie Primary i Secondary DNS, Regularna kopia bezpieczeństwa, Bezpłatna pomoc techniczna, Możliwość rozbudowy o usługi dodatkowe. Nie będę się zagłębiał w szczegóły. Są to opcje w moim przekonaniu niezbędne.

Transfer serwera. Transfer to maksymalna ilość danych jaką możesz przesłać do serwera oraz danych wysyłanych przez serwer do przeglądarek (wliczając w to pocztę). Im wyższa jest ta wartość tym lepiej. Niestety jest to element, którego wielkość ma bardzo duży wpływ na cenę konta www.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą wam lepiej zrozumieć ofertę firm hostingowych co przyda się przy podejmowaniu decyzji o tym, którą z nich wybrać przy wyborze konta www.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy artykułów