Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Dlaczego po edycji szablonu HTML w Notatniku, nie wyświetlają się polskie znaki?

Powód jest banalny - Notatnik obsługuje polskie znaki w standardzie windows-1250 i w tym standardzie je zapisuje. Nasze szablony html mają zadeklarowaną stronę kodową iso-8859-2. Jeśli zapiszesz polskie znaki w standardzie windows-1250 i nie zmienisz deklaracji strony kodowej szablonu to przeglądarka nie rozpozna polskich znaków i będzie wyświetlała "krzaczki".

Rozwiązania tego problemu są dwa. Pierwszy jest taki, że możesz zmienić deklarację strony kodowej szablonu. Aby to zrobić otwórz źródło szablonu w notatniku. W jednej z pierwszych linii kodu źródłowego szablonu znajduje się deklaracja strony kodowej:
 
charset=iso-8859-2
 
Jeśli chcesz aby po edycji szablonu w Notatniku, polskie znaki wyświetlały się poprawnie to musisz zmienić deklarację strony kodowej na standard uzywany przez Notatnik. Po zmianie powinno to wyglądać tak:
 
charset=windows-1250
 
Po dokonaniu tej zmiany wszystko powinno być w porządku - oczywiście jeśli szablon zawierał polskie znaki, które wyświetlały się przed zmianą poprawnie to teraz będą w tym miejscu "krzaczki". Aby je usunąć wystarczy w Notatniku wpisać w ich miejsce z klawiatury odpowiednie polskie literki.

Powyższe rozwiązanie problemu nie jest zalecane. Problem w tym, że strona kodowa windows-1250 nie jest standardem światowym i polskie znaki zakodowane w ten sposób mogą nie wyświetlać się poprawnie na komputerach, których systemy operacyjne nie obsługują tego standardu. Jest to rozwiązanie, które działa w zasadzie tylko na komputerach z systemem Windows.

Drugie rozwiązanie polega na tym, że pozostawiasz deklarację strony kodowej bez zmian (iso-8859-2), wprowadzasz zmiany za pomocą Notatnika a następnie dokonujesz konwersji kodowania polskich znaków do standardu iso-8859-2 za pomocą konwertera. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na Polskiej Stronie Ogonkowej.