Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Polskie znaki w szablonach HTML

Co zrobić, żeby w szablonie HTML poprawnie wyświetlały się polskie znaki?

Od czasu do czasu zwracacie się do nas z problemem, który polega na tym, że po wprowadzeniu tekstu na stronę zrobioną z naszego szablonu HTML nie wyświetlają się poprawinie polskie znaki. Powodem tego jest wpisywanie polskich znaków niezgodnie ze standardem wyświetlania polskich znaków zdefiniowanym w kodzie szablonu. Problem ten pojawia się w sytuacji, gdy próbujecie edytować nasze szablony za pomocą na przykład Notatnika Windows. Nasze szablony są kodowane w standardzie iso-8859-2, natomiast system Windows koduje polskie znaki w standardzie windows-1250. Jeśli wyedytujesz nasz szablon za pomocą Notatnika i wpiszesz jakieś polskie znaki to przeglądarka www będzie próbowała je potraktować tak, jak gdyby były wpisane w standardzie ISO. Co za tym idzie - zamiast polskich znaków zobaczysz dziwne znaczki. Aby uniknąć takiej sytuacji trzeba doprowadzić do tego, że deklaracja kodowania w kodzie szablonu będzie zgodna ze standardem wpisywania polskich znaków. Można to osiągnąć na dwa sposoby: albo zmienić deklarację kodowania szablonu na windows-1250 albo zmienić sposób wpisywania polskich znaków i edytować szablon za pomocą programu, który potrafi zakodować polskie znaki w standardzie ISO.

Nie zalecamy zmiany standardu kodowania polskich znaków - po takiej operacji polskie znaki będą "nieczytelne" dla tych użytkowników, którzy korzystają z systemu operacyjnego innego niż Windows.

Z naszego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest edytowanie szablonu za pomocą edytora HTML. Może to być nawet darmowy edytor - ważne, żeby obsługiwał kodowanie znaków w standardzie iso-8859-2 - ale to chyba powszechna cecha edytorów HTML.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy porad