Nasza witryna, oraz mechanizmy, z których korzysta, używają plików "cookies" do zbierania podstawowych informacji o twoim komputerze i sposobie korzystania z naszej witryny. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookies.
 
 
 
 
 
 
 

Jak zrobić witrynę z szablonu HTML?

Dla niektórych osób ściągnięcie szablonu to tylko początek problemu. Przeczytajcie niniejszą stronę a na pewno praca z naszymi szablonami stanie się o wiele łatwiejsza.

Po ściągnięciu i rozpakowaniu szablonu otrzymujesz pewną ilość plików - zazwyczaj są to pliki graficzne, plik index.htm oraz plik style.css. Zanim rozpoczniesz wypełnianie swojej witryny treścią musisz ją przygotować.

Zastanów się nad strukturą twojej witryny - zaplanuj ile będzie miała stron (podstron) i jak będą się one nazywały. Gdy już wiesz, jaka będzie struktura Twojej witryny możesz zacząć edytować szablon (zrób przedtem kopię abyć mógł powrócić do punktu wyjścia). Na początku musisz dostosować menu swojej witryny. Odszukaj w kodzie źródłowym kod odpowiadający linkom. Usuń zbędne linki lub dodaj kolejne - jeśli potrzebujesz więcej linków w menu. Gdy już masz odpowiednią liczbę linków to musisz zmienić ich treść i adresy (czyli nazwy stron, które będą się otwierały po kliknięciu na odpowiedni link).

Po dostosowaniu linków w menu powinienieś zmodyfikować nazwę witryny w kodzie źródłowym oraz ewentualnie zmodyfikować grafikę. Gdy już to zrobisz to pozostaje ci tylko skopiować plik HTML szablonu tyle razy, ile podstron będzie miała Twoja witryna. Na samym końcu musisz zmienić nazwy skopiowanych plików HTML na takie, jakie wpisałeś w adresach linków do podstron. Po wykonaniu powyższych czynności powinieneś mieć "działającą" witrynę, którą musisz tylko wypełnić własną treścią.

Przykład: załóżmy, że Twoja witryna będzie się składać ze strony głównej (index.htm) oraz trzech podstron ("O mnie", "Galeria", "Ciekawostki"). Najpierw otwieramy w edytorze plik szablonu (index.htm) i dostosowujemy menu w taki sposób, aby zawierało cztery linki: "Strona główna" (otwierający stronę index.htm), "O mnie" (otwierający stronę o_mnie.htm), "Galeria" (otwierający stronę galeria.htm) oraz "Ciekawostki" (otwierający stronę ciekawostki.htm). Następnie zmieniamy nazwę witryny w kodzie szablonu. Zapisujemy zmiany i zamykamy edytor. Robimy trzy kopie pliku index.htm (razem powinniśmy mieć 4 pliki HTML). Teraz zmieniamy nazwy skopiowanych plików na takie nazwy, jakie wpisaliśmy w kodzie menu - w rezultacie powinniśmy mieć cztery pliki HTML: index.htm, o_mnie.htm, galeria.htm oraz ciekawostki.htm. I już! Witryna powinna działać, czyli klikanie odpowiednich odnośników w menu powinno otwierać odpowiednie strony. Teraz pozostaje ci tylko zamieścić odpowiednie treści na kolejnych stronach.

© 2007 ATCSites.com rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione

powrót do listy porad